Strona głównaAktualnościFestiwal Zabytków Techniki na Dolnym Śląsku już w najbliższy weekend

Festiwal Zabytków Techniki na Dolnym Śląsku już w najbliższy weekend

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku serdecznie zaprasza na wielkie święto historycznych zabytków techniki i przemysłu na Dolnym Śląsku. Podczas dwóch dni ( 15-16 sierpnia) można zwiedzić dwie kopalnie – Stara Kopalnia w Wałbrzychu i Kopania w Nowej Rudzie, dwie parowozownie – Jaworzyna Śl. i Dzierżoniów, unikatowy młyn i kamieniołom. Zabytkowe radia w Dzierżoniowie i technikę dawnej Świdnicy, a wszędzie będzie można dojechać zabytkowym pociągiem parowym lub amerykańskim schoolbusem. W większości są to jeszcze nieodkryte i nieznane zabytki techniki, które w jeden weekend podczas całego roku można zobaczyć, a więc zapraszamy do zapoznania się z całością programu.


CZYM JEST FESTIWAL ZABYTKÓW TECHNIKI?

Latem 2013 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zorganizowało pierwszy Festiwal Zabytków Techniki. Ideą jaka przyświecała nam kiedy rozpoczynaliśmy przygotowania do tego przedsięwzięcia była chęć ukazania piękna i bogactwa zabytków techniki jakie zgromadziliśmy w naszej kolekcji. Oryginalność Festiwalu polegała nam tym, że chcieliśmy pokazać je w stanie czynnym, aranżując sceny – sytuacje – w jakich można było je spotkać w czasach, w których powstawały i były wykorzystywane w codziennej pracy.

Punktem odniesienia była dla nas krótka, ale burzliwa historia Jaworzyny Śląskiej. Zwieńczeniem Festiwalu był blisko dwugodzinny spektakl, który zaczęliśmy na stacji kolejowej w Jaworzynie Śl., inscenizując wjazd pierwszego pociągu na stację jesienią 1843 r. W siedzibie Muzeum zbudowaliśmy XVIII wieczny pruski obóz wojskowy, nawiązujący do pobytu w tym miejscu króla Fryderyka II Wielkiego. Na koniec, angażując statystów i członków grup rekonstrukcji historycznych, odegraliśmy przyjazd pierwszych polskich mieszkańców osady po II Wojnie Światowej.

festiwal zabytków techniki

We wszystkich tych scenach główną, równorzędną wobec ludzi, rolę odegrały zabytki techniki – lokomotywa parowa, wagony, samochody czy motocykle. Pokazaliśmy, że człowiek tworząc maszynę czy przedmiot nadaje mu jednocześnie moc sprawczą, która sprawia, że stają się one nie tylko przedmiotami, ale podmiotami wydarzeń. Pełnoprawnymi sprawcami postępu.

W tym roku zaprosiliśmy do współpracy partnerów z zewnątrz. Dolny Śląsk był i wciąż jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski. W przeszłości biło tu gospodarcze serce Niemiec. Są na mapie Dolnego Śląska wciąż miejsca, do których nie dotarł postęp techniczny. Miejsca, które oparły się jego naporowi. Miejsca, gdzie wciąż można podziwiać starą technikę. Ulec jej technoestetycznemu pięknu.

Nie interesuje nas technika spoczywająca na dnie muzealnych gablot. Sterylne wnętrza, w których należy zachować ciszę. Festiwal dedykujemy wszystkim tym maszynom i urządzeniom, budowlom i miejscom w których wciąż tętni życie.

Uczestnicy FESTIWALU ZABYTKÓW TECHNIKI 2015:

 1. Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki (Wałbrzych),
  2. Młyn Siedlimowice,
  3. Podziemna Trasa Turystyczna – Kopalnia Węgla Nowa Ruda,
  4. Granit Strzegom S.A.
  5. Muzeum Miejskie Dzierżoniowa,
  6. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Ślaskiej  wraz z filią w Dzierżoniowie.
 2. Urząd Miasta w Świdnicy

Każdy z Uczestników Festiwalu oferuje, odwiedzającym obiekty na szlaku FZT, rabaty i upusty związane ze zwiedzaniem. Muzeum Miejskie Dzierżoniowa oraz Kamieniołom Strzegom Granit S.A. udostępniają swoje zasoby nieodpłatnie – na odrębnych zasadach. Szczegółowe informacje umieszczamy poniżej – kliknięcie w nazwę Uczestnika FZT kieruje do strony zawierającej informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia.

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki

Wysockiego 29
58-304 Wałbrzych

http://www.starakopalnia.pl/zwiedzanie-2/

Dla każdego zwiedzającego w ramach FZT – 5.00 pln przy zakupie biletu,

stara kopalnia

Podziemna Trasa Turystyczna – Kopalnia Węgla Nowa Ruda

Obozowa 4
57-401 Nowa Ruda
kopalnia-muzeum.pl

Dla każdego zwiedzającego w ramach FZT – 10% rabat przy zakupie biletu,

nowa ruda

Młyn Siedlimowice

Siedlimowice 1
58-130 Żarów
facebook.com/Mlyn-Siedlimowice/

W cenie biletu kawa, ciasto z domowego wypieku oraz Przewodnik,

mlyn siedlikowice

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa

Świdnicka 30
58-200 Dzierżoniów
mmdz.pl/kontakt

Czynne wyłącznie w Niedzielę 16.08.2015 r. – ZWIEDZANIE NIEODPŁATNE

dzierzoniow

Kamieniołom – Granit Strzegom S.A.

Górnicza 6
58-150 Strzegom
www.granit-strzegom.com.pl
ZWIEDZANIE NIEODPŁATNE – WYŁĄCZNIE Z PRZEWODNIKIEM WE WSKAZANYCH PRZEZ PRZEDSIĘBIORSTWO GODZINACH!

 

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śl.
muzeumtechniki.pl

Dla każdego zwiedzającego w ramach FZT – 10% rabat przy zakupie biletu,zwiedzanie Muzeum, przejażdżki po Trasie Parowozowej, wyjazdy na wycieczki tematyczne oraz w ramach Akademii Młodych Wynalazców 15 sierpnia o godz. 11 15 prof. dr hab. inż. Janusz Boratyński z Laboratorium Chemii Biomedycznej „Neolek” Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk im Ludwika Hirszfelda poprowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży zatytułowane „Wynalazki – uczmy się dostrzegać to czego inni nie dostrzegli”.

jaworzyna slaska

W sobotę i niedzielę godz.14:00
Dawna technika kolejowa w Jaworzynie Śląskiej – spacer z Przewodnikiem

Uczestnicy będą mieli szansę poznać najstarsze zabytki techniki kolejowej w Jaworzynie Śląskiej, w sam raz te które znajdują się nieco na uboczu – unikatowy dworzec wyspowy, jeden z najstarszych zachowanych w Polsce, pierwszą parowozownię, wagonownię i inne obiekty zlokalizowane na ternie Stacji Jaworzyna Śląska.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia zabytkowej pralni- wyposażona w oryginalne, poniemieckie urządzenia.

Parowozownia Dzierżoniów – filia Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku,

Kolejowa 8b
58-200 Dzierżoniów
muzeumtechniki.pl

Dla każdego zwiedzającego w ramach FZT – 10% rabat przy zakupie biletu.

FESTIWAL ZABYTKÓW TECHNIKI – PROGRAM

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl