Strona głównaAktualnościFestiwal Reżyserii Filmowej po raz 7. w Świdnicy

Festiwal Reżyserii Filmowej po raz 7. w Świdnicy

Reżyser Wojciech Wójcik, twórca takich filmów jak: Karate po polsku, Trójkąt Bermudzki, Trzy dni bez wyroku, Tam i z powrotem czy kultowego serialu Ekstradycja, a także aktor Artur Żmijewski, zostaną uhonorowani podczas tegorocznego 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Festiwal startuje 1 czerwca i potrwa sześć dni.

W środę, 19 marca, podczas specjalnej konferencji prasowej, organizatorzy przekazali szczegóły tego przedsięwzięcia. Zaś Artur Żmijewski realizował film promujący FRF, w którym zagrali również świdniczanie.

W ramach Festiwalu dla publiczności przygotowano blisko 60. obrazów polskiego i światowego kina, w tym największe dzieła Altmana, Wildera, Allena, Scorsese, Scot’a, de Palmy czy Stone’a. Z polskich filmów, które będą walczyły o statuetkę Złotego Dzika dla najlepszego reżysera, widzowie z pewnością zobaczą Chce się żyć Macieja Pieprzycy, Idę Pawła Pawlikowskiego czy Pod Mocnym Aniołem Wojciecha Smarzowskiego. Publiczność będzie miała okazję także spotkać się z twórcami tych filmów oraz odtwórcami głównych ról m.in. Dawidem Ogrodnikiem. Dla najmłodszej publiczności tym razem przygotowano przegląd polskich bajek, wśród których znajdą się niezapomniany Reksio czy Bolek i Lolek.

– Już trochę się będę powtarzał ale wynik blisko 18 tys. osób, które w ubiegłym roku skorzystały z propozycji festiwalowych tylko potwierdza, że to co robimy ma sens, że nasza determinacja, by stworzyć ten festiwal i kontynuować go w kolejnych latach, była słuszna. To ogromna satysfakcja – mówił Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Twarzą tegorocznego festiwalu będzie Artur Żmijewski.

– To aktor wybitny, a przy tym skromny i niezwykle lubiany zarówno przez publiczność, jak i reżyserów – uważa Stanisław Dzierniejko, dyrektor 7. FRF i dodaje – Jestem dumny, że Artur będzie z nami, bo to wspaniały człowiek, a jego dorobek artystyczny jest przeogromny.

Artur Żmijewski zostanie uhonorowany podczas festiwalu nagrodą Kryształowego Dzika przyznawaną za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Wcześniej laureatami tego wyróżnienia zostali: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Janusz Gajos i Małgorzata Kożuchowska.

– Moja przygoda ze świdnickim festiwalem rozpoczęła się w ubiegłym roku, kiedy współprowadziłem ceremonię otwarcia wydarzenia. Miałem okazję zobaczyć to miasto, które robi niesamowite wrażenie. Ubiegłoroczny festiwal był sukcesem, jestem przekonany, że w tym roku też tak będzie. Siódemka to moja szczęśliwa liczba – mówił podczas konferencji prasowej Artur Żmijewski.

Reżyserem, który otrzyma nagrodę specjalną – Kryształowego Dzika za całokształt twórczości – będzie Wojciech Wójcik, twórca takich filmów jak: Karate po polsku, Trójkąt Bermudzki, Trzy dni bez wyroku, Tam i z powrotem, a także kultowego serialu Ekstradycja. Przed nim laureatami Kryształowego Dzika byli: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz oraz Andrzej Zaorski.

Galę rozpoczynającą festiwal uświetni występ Mariusza Kiljana, który zaprezentuje świdnickiej publiczności swój doskonały recital „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”.

Wstęp na wszystkie seanse i wydarzenia festiwalowe pozostaje bezpłatny. Miejscem spotkań będzie tradycyjnie świdnickie kino Cinema 3D, teatr miejski, czy „Kino pod chmurką” na dziedzińcu wieży ratuszowej.

Nagranie z konferencji prasowej z Arturem Żmijewskim:

Więcej o tegorocznej edycji Festiwalu Reżyserii Filmowej – ZOBACZ

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl