Strona głównaAktualnościDzierżoniów gotowy na współpracę z węgierskim miastem Hajdúszoboszló

Dzierżoniów gotowy na współpracę z węgierskim miastem Hajdúszoboszló

Dzierżoniowscy radni wyrazili zgodę na podpisanie przez Burmistrza umowy o współpracy z Hajdúszoboszló, uzdrowiskowo-turystycznym miastem na Węgrzech. Dzierżoniów będzie miał więc kolejne miasto partnerskie. Na sesji 29 czerwca wyznaczono również reprezentantów miasta w Stowarzyszeniu Turystycznym Gmin Gór Sowich, do którego Dzierżoniów przystąpi oficjalnie od 1 lipca, a także członków zespołu ds. wyboru ławników.

Hajdúszoboszló to uzdrowisko i miejscowość turystyczna w północno-wschodniej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, 200 km na wschód od Budapesztu i 20 km na południowy zachód od Debreczyna. Pierwsze rozmowy o nawiązaniu partnerstwa naszych miast rozpoczęto w 2014 roku. Od tego czasu nawiązano bezpośrednie kontakty przedstawicieli miast i omówiono możliwości i zakres planowanej współpracy. Ze względu na fakt, ze Hajdúszoboszló to miasto o ogromnym potencjale turystycznym, odwiedzanym w skali roku m.in. przez około 400 tys. polskich turystów, współpraca Dzierżoniowa i Hajdúszoboszló będzie mogła mieć również aspekt wzajemnej promocji, na czym bardzo zależy i polskiej i węgierskiej stronie. Dodatkowym atutem przyszłej współpracy jest fakt istniejącego partnerstwa Hajdúszoboszló i Lanškroun. Trójstronna współpraca stworzy większe możliwości w ubieganiu się o zewnętrze dofinansowanie i wspólną realizację międzynarodowych projektów.

Radni wyznaczyli na seji też przedstawicieli miasta do Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich. Oprócz burmistrza miasta Dzierżoniów będą reprezentować w nim Iwona Matyja i Jarosław Perlak.

sesja ogólne 11

UM Dzierżoniów

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl