Strona głównaAktualnościDwa projekty Starej Kopalni w Wałbrzychu z dofinansowaniem

Dwa projekty Starej Kopalni w Wałbrzychu z dofinansowaniem

Dwa projekty złożone przez Starą Kopalnię do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskały dofinansowanie. Łączna kwota dofinansowania to przeszło 80 tysięcy złotych.


DOFINANSOWANE PROJEKTY:

Kolekcjonerzy przeszłości

Projekt wyróżnia oryginalna koncepcja, w której stała grupa dzieci i młodzieży tworzy własną wystawę za sprawą przeszukiwania zawartości magazynów Muzeum Przemysłu i Techniki w Starej Kopalni (pod czujnym okiem muzealników i animatorów) oraz za sprawą wizyt studyjnych w innych muzeach o zbliżonym profilu, uczestnictwa w warsztatach poznawczych i międzypokoleniowych z dawnymi górnikami, dzięki którym eksponaty uzyskają unikalne, żywe historie. Adresaci projektu dodatkowo tworzą grę terenową „Maszyna wyciągowa” po wystawie, dla swoich rówieśników nie biorących udziału w przeszukiwaniu magazynów, dzięki czemu oferta edukacyjna Starej Kopalni rozszerza się o zajęcia stworzone z perspektywy dzieci i młodzieży.
Projekt kończy wernisaż. Planowane jest również wydanie katalogu dotyczącego stworzonej wystawy, opisującego dodatkowo grę terenową. Katalog będzie również służył jako dodatkowy materiał edukacyjny dla szkół i nauczycieli.
Z projektem ruszamy jeszcze w tym tygodniu. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej www.starakopalnia.pl oraz profilu na Facebooku https://www.facebook.com/nowakopalnia/

W górniczym labiryncie

Głównym celem projektu „W górniczym labiryncie”, w którym m.in. przeprowadzony zostanie konkurs oparty o międzypokoleniowe poszukiwanie własnych, rodzinnych górniczych historii oraz warsztaty artystyczne jest aktywizacja twórcza i budzenie kreatywności dzieci i młodzieży dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. W projekcie opowieści i archiwalne obrazy przełożone zostaną na język sztuki, za sprawą stworzenia unoszącej się w powietrzu instalacji „w górniczym labiryncie” zawierającej przetworzone fotografie, grafiki, kaligraficznie komponowane fragmenty opowieści oraz żywe, dynamicznie zmieniające się elementy. Nie bez znaczenia będzie symbolika labiryntu jako elementu ponownego przejścia, powrotu (również do korzeni). Dzieci i młodzież zagłębią się nie tylko w tajnikach przeszłości, sztuk wizualnych, ale też dźwięków i światła, które same będą tworzyć. Zadanie angażuje również grupę dawnych górników. Projekt będzie realizowany we współpracy z lokalnymi szkołami.

Już na przełomie kwietnia i maja rusza edycja konkursowa i warsztaty w szkołach. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej www.starakopalnia.pl oraz profilu na Facebooku https://www.facebook.com/nowakopalnia/

Stara Kopalnia

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl