Strona głównaAktualnościCzeski Nachod inwestuje w uzdrowisko (WIZUALIZACJE)

Czeski Nachod inwestuje w uzdrowisko (WIZUALIZACJE)

W listopadzie 2017 r. Miasto Náchod zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej o wydanie certyfikatu naturalnych zasobów leczniczych wody mineralnej i gazu (odwierty Běl i Jan)

Źródła te są wynikiem szczegółowych badań hydrogeologicznych, które odbyły się w obszarze Běloves od jesieni 2016 roku. Nakłady miasta Náchod wyniosły prawie pięć milionów koron czyli nieco ponad 800 tyś zł.  Rezultatem są dwa głębokie na 100 metrów odwierty, których nazwy „Běla i Jan” w ankiecie wybrali mieszkańcy.

Źródła zawierają wysoko zmineralizowaną wodę różnego typu, o wyższej zawartości magnezu, a dla obu źródeł charakterystyczna jest wysoka zawartość CO 2 ” Obecne warunki to doskonała okazja do odbudowy spa i zwiększenia potencjału wykorzystania zasobów naturalnych.

CO 2 może być używany, na przykład do kąpieli, spożywania lub zastosowania suchego wtrysku gazu. Wyjątkowość tego źródła CO 2 jest unikalność w swoim naturalnym pochodzeniu, a nie ten wytwarzany w przemysłowych warunkach. Podobnie jak w przeszłości, te odwierty zawierają również zwiększoną ilość arsenu, którego usunięcie było warunkiem certyfikacji. Przygotowana technologia zapewnia zatem bezpieczny produkt końcowy dla klientów.

„To historyczny kamień milowy dla miasta Náchod, kiedy po raz pierwszy staje się właścicielem naturalnych zasobów mineralnych. W przyszłości będzie mógł znacząco wpłynąć na odbudowę uzdrowiska w Belosławie „- powiedział burmistrz Jan Birke.

Certyfikat wydany przez czeskie Ministerstwo Zdrowia pod koniec zeszłego roku, wszedł w życie w ubiegłym tygodniu. Miasto Nachod w tym celu utworzyło na jesieni ubiegłego roku organizację która będzie administrować i konserwować odwierty i powiązaną z nimi infrastrukturę.

Jednocześnie już w grudniu 2017 roku, ruszyły prace budowlane rozpoczęto budowę tzw. Małe spa, Nachod realizowane we współpracy z innymi miastami na granicy czesko-polskiej w projekcie AQUA MINERALIS Glacensis.

 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl