Strona głównaAktualnościCoraz więcej śniegu w Karkonoszach

Coraz więcej śniegu w Karkonoszach

Luční bouda jest to górskie schronisko turystyczne w Czechach, położone na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego na wysokości (1410 m n.p.m.), na południowy zachód od Przełęczy pod Śnieżką. Również tutaj zagościł śnieg i temperatura spadła poniżej zera. Kto dzisiaj wybiera się na Śnieżkę, na pewno zobaczy niezapomniane widoki.

Temperatura na Śnieżce spadła do -2.6°C, jednak wiatr jest bardzo lekki (zaledwie 11 km/h), a słońce świeci niesamowicie. Nieco niżej, na Luční bouda, temperatura jest wyższa, ale wciąż minusowa. Oto aktualny obraz z kamer.

2 3 4

Karkonoska Grupa GOPR na dzisiaj przewiduje miejscowe opady śniegu w szczytowych partiach Sudetów i temperaturę od -2°C do 0°C. Na weekend ma być duże zachmurzenie, temperatura minimalna od 0°C do 3°C, a temperatura maksymalna od 4°C do 6°C.  W szczytowych partiach Sudetów temperatura od -4°C do -2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-wschodni i wschodni.

Jednocześnie GOPR przypomina, że przebywanie na terenach Karkonoskiego Parku Narodowego może być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Uprawianie turystyki na terenie Karkonoskiego Parku narodowego wymaga przygotowania kondycyjnego, posiadania odpowiedniej wiedzy o trudnościach i zagrożeniach, używania odpowiedniego sprzętu i wyposażenia umożliwiającego poruszenie się w trudnym terenie górskim, a dodatkowo wymaga uwzględnienia zaleceń wynikających z komunikatów zamieszczanych na stronach internetowych Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Grupy Karkonoskiej GOPR. W okresie zalegania pokrywy śnieżnej szlaki turystyczne nie są odśnieżane, a korzystanie z nich wymaga dokładnej znajomości ich przebiegu.

Należy zachować szczególną ostrożność. Tylko w okresie letnim od czerwca do września ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR interweniowali w górach w sumie 151 raz, w tym 19 razy uczestniczyli w akcjach poszukiwawczych, których część prowadzona były w godzinach nocnych. W 24 przypadkach organizowane były wyprawy ratunkowe wymagające zaangażowania większej ilości sił i środków. W działaniach ratunkowych 4 razy wykorzystywano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 7-krotnie ratownicy brali udział w poszukiwaniach zaginionych turystów, w trakcie tych działań wykorzystywano także psy ratownicze.

Jednocześnie,  w dniu 12 sierpnia 2014 PagaSolutions we współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz przy wsparciu finansowym firmy POLKOMTEL udostępniła dla turystów nową usługę, poprawiającą bezpieczeństwo w górach – aplikację „Ratunek” (do pobrania).

Najważniejsze funkcje aplikacji Ratunek:

wzywanie pomocy – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, poprzez kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR. W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy w górach 601-100-300, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus i łączy się z właściwą Grupą Regionalną GOPR.

lokalizacja osoby potrzebującej pomocy – automatyczne wysłanie informacji z dokładną lokalizacją (do 3 m) osoby dzwoniącej do wybranej Grupy Regionalnej. Wysłanie lokalizacji następuje automatycznie poprzez protokół SMS w trakcie rozmowy telefonicznej.

225691809

Źródło: http://kamery.humlnet.cz/pl/kamery/; http://www.gopr.org/home.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl