Cerkiew św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich udostępniona do zwiedzania
Od poniedziałku, dzięki uprzejmości proboszcza parafii prawosławnej księdza Marcina Prokopiuka, można zwiedzać kościół św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich.
Historia koÅ›cioÅ‚a siÄ™ga XIV wieku, kiedy to przy bramie KÅ‚odzkiej ufundowany zostaÅ‚ szpital prowadzony przez bożegrobców z Nysy. Wkrótce wzniesiono też przyszpitalnÄ… Å›wiÄ…tyniÄ™. W okresie wojny 30 – letniej koÅ›ciół Å›w. Jerzego, podobnie jak wiÄ™kszość koÅ›ciołów w mieÅ›cie zostaÅ‚ spalony. Z pierwotnego koÅ›cioÅ‚a pozostaÅ‚o jedynie prezbiterium. Pozostałą część Å›wiÄ…tyni poczÄ…tkowo prowizorycznie dobudowano z drewna. Korpus koÅ›cioÅ‚a byÅ‚ wielokrotnie przebudowywany w latach 1806, 1816, 1857 i 1903.
Od lat 60. świątynia jest użytkowana przez kościół prawosławny. W prezbiterium znajduje się współczesny ikonostas.
Niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem w kościele św. Jerzego są gotyckie freski z XIV wieku na południowej ścianie prezbiterium. Pierwszy z nich przedstawia cykl pasyjny. Malowidła umieszczone na wysokości 2,5 metra nad posadzką są podzielone na kwatery. Przeciętna wysokość kwatery wynosi około 1m. W pierwszym dolnym rzędzie od lewej strony znajdują się:
Chrystus u Annasza, Chrystus u Kajfasza. W drugim rzędzie widoczne są częściowo zniszczone postacie Marii Magdaleny i św. Jana, scena przybicia do krzyża i droga na golgotę. W trzecim rzędzie: zmartwychwstanie, złożenie do grobu i fragment zdjęcia z krzyża. Wreszcie w czwartym rzędzie na samej górze znajduje się scena wniebowstąpienia.Drugi z fresków przedstawia patron świątyni św. Jerzego walczącego ze smokiem. W górnej części widoczny jest zamek z donżonem, domem mieszkalnym i bramą oraz mieszkańcy i królewna, którzy przyglądają się walce. Są to jedne z najstarszych fresków na Dolnym Śląsku.
Wszyscy zainteresowani zwiedzaniem kościoła proszeni są o kontakt z pracownikami Izby Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich,  tel. 74 815 20 43.
Zapraszamy
UM ZÄ…bkowice ÅšlÄ…skie