Strona głównaAktualnościBrytyjczycy wygrali Puchar Narodów w Strzegomiu (FOTO)

Brytyjczycy wygrali Puchar Narodów w Strzegomiu (FOTO)

Hymnem Wielkiej Brytanii zakończyła się 13. edycja Strzegom Horse Trials. Do Strzegomia jak zwykle przyjechała czołówka światowego WKKW. Na hipodromie w Morawie wystartowało aż 265 zawodników z 23 krajów. Strzegom Horse Trials 2015 był jednocześnie czwartym spotkaniem zawodników siedmiu ekip startujących w ramach cyklu Pucharu Narodów.

Podobnie jak w latach poprzednich, Strzegom Horse Trials jest obowiązkowym przystankiem dla zawodników walczących o cenne punkty w cyklu Pucharu Narodów – najbardziej prestiżowej serii rozgrywek Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

W klasyfikacji drużynowej przed rozgrywką w Strzegomiu, prowadziła ekipa Wielkiej Brytanii z łącznym wynikiem 28 punktów po trzech etapach. W Strzegomiu zawodnicy brytyjskiego teamu po doskonałych przejazdach, zajęli pierwsze miejsce z wynikiem (150,30 pkt.), i utrzymali prowadzenie w generalnej klasyfikacji pucharowej. Drugie miejsce, z wynikiem 168,70 pkt. zajęła drużyna z Australii, trzecie Belgia (1108,30 pkt.) z Karin Donkers na czele, która zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej konkursu CICO3*.

Dla Polaków nie był to udany start. Niestety tylko jednemu zawodnikowi udało się ukończyć konkurs i zając punktowane miejsce (25. z wynikiem 109,40 pkt.). To Szymon Nachodko reprezentujący barwy klubu SK Jaroszówka, startujący na koniu Ukłon.

W ramach Strzegom Horse Trials 2015 rozegranych zostało w sumie siedem konkursów międzynarodowych, począwszy od poziomu jednej „krótkiej” gwiazdki (CI-short*) do „trzech długich gwiazdek” (CI -long3*).

CI-short1*
Zwycięzcą „krótkiej gwiazdki” został reprezentant Szwajcarii Felix Vogg na Cleveland III, który prowadził w konkursie od pierwszego dnia, podobnie jak Merel Blom z Holandii startująca na The Quizmaster, która ostatecznie zajęła drugie miejsce w konkursie z wynikiem 42,90 punktów karnych. Rezultat zwycięskiej pary to 39,2 punktów karnych. Trzecie miejsce wywalczył Polak Kamil Rajnert jadący w barwach KJ Coval Bialy Bor. Zawodnik awansował z piątego miejsca z łącznym wynikiem 44,00 punktów karnych.

CI-short1*J
Najlepszym juniorem tegorocznej edycji Strzegom Horse Trials 2015 została Gerdine Frens z Holandii na Wishfull Thinking (46,90 pkt. karnych). Na drugim miejscu uplasowała się reprezentantka Polski Małgorzata Cybulska na Sir Scotty, prowadząca po próbie ujeżdżenia. Zawodniczka ukończyła konkurs z łącznym wynikiem 52,50 pkt. karnych. Trzecie miejsce również należy do reprezentantki Polski – Wiktorii Knap, startującej na Rinusie (52,70 pkt.).

CI-long1*
Konkurs CI-long1* wygrała Karin Donkers z Belgii na Quartz de la Ferme, prowadząca od pierwszego dnia z wynikiem 36,50 punktów karnych. Drugie miejsce wywalczył reprezentant Niemiec Michael Jung na 6-letnim fischerIncantas (41,10 pkt.), trzecie przypadło jego koleżance z ekipy Katharinie Tietz, startującej na Lucky Comeback (44,90 pkt.).

CI-short2*
Pierwsze miejsce w konkursie „dwóch długich gwiazdek” zajęła Stephanie Bohe, startująca na 8-letniej klaczy Corona 94. Para ta prowadziła w konkursie od samego początku. Ostatecznie skończyła z łącznym wynikiem 38,50 punktów karnych. Próba crossu okazała się dla zawodników niezwykle trudna. Tylko dwóch zawodników dojechało w normie czasu. Udało się to Sandrze Auffarth na Thalia l’Amaurial, która ukończyła ostatecznie konkurs na drugim miejscu z wynikiem 44,40 punktów karnych i Timowi Lipsowi na Tobruku (trzecie miejsce w konkursie z wynikiem 45,60).
Niewiele do normy brakowało również Pawłowi Spisakowi dosiadającemu klaczy polskiej hodowli Strona II, dzięki czemu uplasował się na czwartej pozycji (45,90 pkt.).

CI-long2*
Próba skoków konkursu CI-long2* zamieszała w klasyfikacji generalnej. Pierwsze miejsce zajęła ostatecznie Anna Siemer z Niemiec z łącznym wynikiem 40,80 punktów karnych, której jako jednej z niewielu udało się pokonać wczorajszy cross w normie czasu. Drugie miejsce przypadło Nadine Marzahl na Valentine 18, prowadzącej do tej pory w konkursie. Niestety zrzutka na parkurze pozbawiła jej pozycji lidera. Ostateczne para uzyskała wynik 44,10 punktów karnych. Do pań na podium dołączył Andreas Dibowski, startujący na Adampolu (44,70 pkt.).
Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem w tym konkursie jest Jan Kamiński z SKJ Beckersport, startujący na Benaresie koniu polskiej hodowli. Pomimo błędu na przeszkodzie, zawodnik utrzymał swoją pozycję w konkursie i ostatecznie ukończył go na 13. miejscu.

CI-short3*
Zakończenie „trzech krótkich gwiazdek” jest kolejnym przykładem na to, że w wkkw nie można zakładać najprostszego scenariusza. Po karkołomnej próbie crossu, który wyeliminował z dalszej rozgrywki aż czternastu zawodników, wydawać by się mogło, że na parkurze nie wydarzy się nic, co miałoby duży wpływ na zmianę w klasyfikacji końcowej. Tymczasem Christopher Burton prowadzący po drugim dniu, ustąpił miejsca Karin Donkers z Belgii, sam zajmując ostatecznie piąte miejsce. Wynik zwycięskiej pary to 44,20 pkt. Drugie i trzecie miejsce należy do reprezentantów Wielkiej Brytanii: Isabelle (Izzy) Taylor (48,20 pkt.) i Sarah Bullimore (49,90 pkt).

Z Polaków w klasyfikacji końcowej znajdziemy tylko Szymona Nachatko na Ukłonie z SK Jaroszówka, któremu jako jedynemu z naszej ekipy udało się ukończyć cross. Wynik tej pary to 109,40 pkt., co daje mu 25. miejsce w konkursie.

CI-long3*
Strzegomskie „trzy długie gwiazdki”, jeden z najtrudniejszych konkursów międzynarodowych tych zawodów, są zarazem dla wielu zawodników przepustką do Mistrzostw Europy w Blair Castel w 2015 roku i Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.
Michael Jung potwierdził startem w tym konkursie mistrzowską formę, zajmując dwa pierwsze miejsca: na fischerTakinou z wynikiem 38,00 punktów karnych i 43,40 pkt na Halunke FBW. Co poniektórzy żartują nawet, że dobrze, że nie przywiózł ze sobą trzech koni, bo całe podium byłoby zajęte. Niemniej jednak i tak konkurs trzech długich gwiazdek należy do reprezentantów Niemiec. Trzecie miejsce zajęła Julia Krajewski startująca na Samourai du Thot z łącznym wynikiem po dwóch próbach 49,60 pkt.

Tekst: Strzegom Horse Trials