Boguszów-Gorce

Miasto Boguszów-Gorce położone jest w Zachodniej części Sudetów Środkowych, pomiędzy masywami górskimi – Gór Wałbrzyskich, z Chełmcem (851 m n.p.m.) i Mniszkiem (704 m n.p.m.) i Gór Kamiennych z masywem Dzikowca (Dzikowiec Wielki – 836 m n.p.m. i Dzikowiec Mały – 696 m n.p.m.). Rozpostarło się na wysokości 450-650 m n.p.m., na powierzchni 27 km2 na trasie Wałbrzych – Kamienna Góra. Miasto liczy 17635 mieszkańców (2003 r.).

Uwarunkowania klimatyczne pozwalają na odwiedzanie tego miasta o każdej porze roku, a jego położenie geograficzne, ciekawa historia i piękne górskie krajobrazy zdają się dopełniać reszty, tworząc z Boguszowa-Gorc jeden z atrakcyjniejszych zakątków ziemi wałbrzyskiej. Do unikalnych walorów Boguszowa-Gorc należy zaliczyć specyficzne położenie geograficzne – miasto leży wśród lasów, na zróżnicowanym terenie, w pobliżu uzdrowisk i szlaków ważnych dróg oraz przejść granicznych.

Widok na Boguszów-Gorce i okolice.  Fot. www.dzikowiec.info

Widok na Boguszów-Gorce i okolice.
Fot. www.dzikowiec.info

W 2009 r. Gmina Boguszów-Gorce zrealizowała na zboczu góry Dzikowiec kolei linową. Obiekt został oddany do użytku 17 lutego , a po pierwszych trudnościach z awarią systemu jest eksploatowany od sierpnia tego roku. Kolei linowa zastąpiła istniejący wyciąg orczykowy wykonany w latach 80-tych XX wieku. Dzikowiec Wielki z koleją linową leżą w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Wzniesienie położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, w środkowo-północnej części Gór Kamiennych, około 3,4 km na południe od centrum miejscowości Boguszów-Gorce po północno-wschodniej stronie od Lesistej Wielkiej.

Wyciąg na stok narciarski na Dzikowcu.  Fot. www.dzikowiec.info

Wyciąg na stok narciarski na Dzikowcu.
Fot. www.dzikowiec.info

Obecnie Gmina Boguszów-Gorce planuje zagospodarowanie terenów zbocza góry Dzikowiec i terenów przyległych w kierunku turystyki aktywnej.Góra Dzikowiec oprócz stoku narciarskiego pełni także role miejsca wypoczynku i turystyki weekendowej dla mieszkańców Gminy. W obrębie góry Dzikowiec krzyżuje się kilka szlaków turystycznych pieszych jak i rowerowych.

Źródło: http://www.boguszow-gorce.plhttp://www.dzikowiec.info

Baza gastronomiczna:

Restauracja Magdalena

Restauracja Rodar

Restauracja Stodoła

Restauracja Ratuszowa

Pizzeria Aurora

Pizzeria Ever Green

Pizzeria La Vita

Baza noclegowa:

Hotel Piotr

Dom Gościnny Rodar

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl

Brak komentarzy

Komentarze dla tego wpisu zostały wyłączone.