Strona głównaAktualnościBieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 81 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r., w III edycji biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.

Podstawowym dystansem są symboliczne 1963 metry – nawiązanie do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalka”. Każdy startujący otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych oraz medal pamiątkowy.  W regione biegi odbędą się w Świdnicy, Nowej Rudzie, Dzierżoniowie, Dusznikach Zdrój, Kłodzku, Lubinie, Bolesławcu, Kudowie Zdrój i Świebodzicach.

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Organizator „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, Fundacja Wolność i Demokracja została założona w 2006 roku. To niezależna organizacja pozarządowa wspierająca Polaków na Wschodzie, propagująca wiedzę o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem Kresów oraz zajmująca się problematyką praw człowieka i demokracji na terenach byłego ZSRR.

Fundacja jest znana z takich inicjatyw jak akcja „Ratujmy Polaków Donbasu”, „Biało-Czerwone ABC”, czy poświęconego Żołnierzom Wyklętym festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl