Strona głównaAktualnościBezpieczny wypoczynek nad Jeziorem Bystrzyckim

Bezpieczny wypoczynek nad Jeziorem Bystrzyckim

Jezioro Bystrzyckie, jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach, przeżywa swój renesans, stając się atrakcją turystyczną rejonu wałbrzyskiego. Dlatego też wałbrzyska Policja już w listopadzie ubiegłego roku podjęła działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa turystom odwiedzającym ten zakątek ziemi wałbrzyskiej.

23 listopada 2015 r. w siedzibie wałbrzyskiej Policji odbyło się spotkanie robocze z zakresu zabezpieczenia sezonu letniego 2016 roku, w rejonie Jeziora Bystrzyckiego. Do spotkania doszło z inicjatywy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu insp. Andrzeja Basztury, a wzięli w nim udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego, władz samorządowych Gminy Walim, Nadleśnictwa Świdnica, Straży Leśnej, oraz przedsiębiorcy inwestujący w rozwój gminy. Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni, iż bezpieczeństwo turystów i mieszkańców to wspólny cel zarówno służb mundurowych jak i samorządu. Z uwagi na wąskie drogi oraz brak pobocza szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W czasie spotkania omówiono doświadczenia zebrane podczas minionego sezonu wypoczynkowego.

droga walimZgodnie z ustaleniami Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu w dniach od 28 kwietnia 2016 r. do 31 sierpnia 2016 r. wprowadziło zmiany w organizacji ruchu na drodze powiatowej wokół Jeziora Bystrzyckiego. Wprowadzono jeden kierunek jazdy od skrzyżowania z drogą Świdnica-Jugowice do tamy i dalej, wzdłuż Jeziora Bystrzyckiego, aż do skrzyżowania z drogą do wsi Michałkowa. Na dalszym odcinku, aż do Zagórza Śląskiego, nadal obowiązuje ruch dwukierunkowy. Wjazd od strony Lubachowa jest zamknięty, a w pobliżu pojawiają się policyjne patrole.

Nie trzeba przypominać, iż przepisy ruchu drogowego dotyczą wszystkich użytkowników drogi, w tym również rowerzystów. Celem zapewnienia ładu i porządku publicznego w rejonie jeziora Bystrzyckiego w Komendzie Maciejskiej Policji w Wałbrzychu opracowano „Ramowy Plan Działań Policyjnych na drogach w rejonie Jeziora Bystrzyckiego”. Główne działania ukierunkowane będą na ułatwienie ruchu pojazdów i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg.

Wzmożone kontrole Policji dotyczyć będą, przede wszystkim kierujących, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, a swoim zachowaniem stwarzających zagrożenie w ruchu. Policjanci baczną uwagę zwracać będą na to, czy dzieci przewożone są w fotelikach, a pasażerowie mają zapięte pasy. Nie będzie pobłażania dla kierowców jeżdżących na podwójnym gazie. W tym miejscu należy dodać,  że w okresie od 16 maja br. do 5 czerwca br. funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Wałbrzychu rejonie Jeziora Bystrzyckiego wykonali w 26 służb patrolowych w czasie, których, za wykroczenia drogowe,  nałożyli 43 mandaty karne oraz sporządzili 3 wnioski o ukaranie.

policjaDo działań prewencyjnych w rejonie Jeziora Bystrzyckiego włączyli się również funkcjonariusze Komisariatu Policji w Głuszycy.  Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom wypoczywającym, szczególnie w dni wolne od pracy w rejon jeziora Bystrzyckiego, oprócz patroli zmotoryzowanych zostaną również skierowane patrole rowerowe i piesze.

Bezpieczeństwo na drogach to nie jedyny element na który, zwraca uwagę wałbrzyska Policja. Przypominamy : pozostawiając samochód, chociaż na chwilę, pamiętajmy o jego zamknięciu i włączeniu alarmu. Zabierajmy ze sobą panele radiowe, a przede wszystkim dokumenty i pieniądze. Nic tak nie kusi złodzieja jak pozostawione na widocznym miejscu saszetki, torebki czy nesesery.

Gmina Walim

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl