Strona głównaAktualnościBezpieczniej przy ul. Sprzymierzeńców/Polna Droga – nowy wiadukt już dostępny

Bezpieczniej przy ul. Sprzymierzeńców/Polna Droga – nowy wiadukt już dostępny

Od poniedziałku, 3 marca kierowcy oraz piesi mogą korzystać z nowej drogi pod wiaduktem przy ul. Sprzymierzeńców/Polna Droga. 

Nowy obiekt został symbolicznie otwarty po godz. 8.30 z udziałem przedstawicieli parlamentu, władz województwa, miasta oraz osób i firm zaangażowanych w projekt. Przebudowę drogi wraz z budową nowoczesnego wiaduktu zrealizowano z budżetu miasta Świdnicy przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.

Do tej pory wiadukt był jednym z najsłabszych elementów jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa na mapie komunikacyjnej miasta. Teraz mamy dogodny przejazd dla kierowców z priorytetowym potraktowaniem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Uruchomienie ruchu na fragmencie nowej drogi wraz z wiaduktem wpłynie również na bezpieczeństwo i wygodę ruchu przy ul. Wałbrzyskiej – wylicza Wojciech Murdzek prezydent Świdnicy.

– Kolejne środki unijne trafiają na południe województwa i ponownie do Świdnicy. Nie są one małe i cieszę się, że dzięki wspólnej determinacji ten projekt się udał. Przed nami kolejne wspólne działania – zapowiada Jerzy Tutaj członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Prace w ramach inwestycji polegały na rozbiórce konstrukcji kamienno-ceglanej starego obiektu oraz budowę nowego wiaduktu wraz z podłożem pod tory kolejowe. W związku z prowadzonymi pracami inną trasą poprowadzona została komunikacja kolejowa. Przy budowie nowego wiaduktu zastosowano konstrukcję w postaci obiektu gruntowo-powłokowego ze sprężoną powłoką stalową.

wiadukt_przebudowa_porównanie (1)

W ramach robót przebudowany został odcinek drogi pomiędzy ulicami Piaskową i Rycerską. Wykonano 8-metrową jezdnię, która rozwiązała dotychczasowe problemy komunikacyjne – pod wiaduktem nie mogły wyminąć się dwa samochody. Dzięki nowej inwestycji zdecydowanie poprawiło się bezpieczeństwo pieszych, którzy do niedawna nie mogli skorzystać z chodnika pod wiaduktem, co utrudniało przejście. Na trasie dojazdowej do obiektu przygotowano chodniki dla pieszych oraz ścieżkę dla rowerów. Przebudowany fragment drogi zyskał nowe oświetlenie uliczne.

Prace rozpoczęły się pod koniec czerwca 2013 r., a do finału, po kłopotach poprzedniego wykonawcy, doprowadziła je firma Skanska. Ostateczny termin dopuszczenia obiektu do ruchu planowano na 15 marca, ale kierowcy i piesi mogą korzystać z nowej inwestycji już od dziś.

***

Wartość inwestycji, czyli przebudowy ulic Polna Droga i Sprzymierzeńców (odcinek od ul. Piaskowej do Rycerskiej) wraz z przebudową wiaduktu to 4,5 mln zł. Dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 wyniesie 3,1 mln zł.

 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl