Strona głównaAktualnościAUTORZY DOKUMENTU NAGRODZONEGO W CANNES I CHICAGO PRACUJĄ NAD NOWYM FILMEM. ZDJĘCIA M.IN. NA DOLNYM ŚLĄSKU I W NIEMCZECH

AUTORZY DOKUMENTU NAGRODZONEGO W CANNES I CHICAGO PRACUJĄ NAD NOWYM FILMEM. ZDJĘCIA M.IN. NA DOLNYM ŚLĄSKU I W NIEMCZECH

W  Budapeszcie rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu z udziałem  Łukasza Kazka, dziennikarza i popularyzatora historii, znanego m.in. z filmów „Depozytariusz” (prod.  TVN) oraz
„Na tropie Złotego Pociągu” (prod.  Discovery).
 – Celem filmu jest spełnienie niezwykłych marzeń zwykłych ludzi różnych narodowości — mówi  Łukasz Kazek.
Bohater filmu odnajduje  depozyty, czyli różnego rodzaju cenne przedmioty, ukryte 70 lat temu przez wysiedlanych wówczas mieszkańców  Gór Sowich. Chcąc poznać losy właścicieli,
postanawia ich odszukać i zwrócić fotografie, książki i osobiste pamiątki.
 – Jednym z odnalezionych depozytów są listy miłosne dwojga zakochanych, których rozdzieliła wojna. Teraz wrócą do właścicielki — mówi  Mateusz Kudła, reżyser filmu.

Łukasz Kazek spotkał się w Budapeszcie z byłym więźniem obozu koncentracyjnego Dörnhau (Kolce), który opowiedział o szkicach, przedstawiających dramatyczne sceny z życia osadzonych. Po wojnie, 46 oryginalnych szkiców autor przekazał do Węgierskiego Muzeum Narodowego – wkrótce, dzięki Kazkowi, ich reprodukcje wrócą na Dolny Śląsk.

W filmie zobaczymy również opuszczoną stację napraw taboru kolejowego, gdzie do dziś znajdują się wagony towarowe, które mogły służyć do transportu węgierskich żydów do obozów zagłady.

Oprócz stolicy  Węgier, twórcy odwiedzą również  Gminę Walim na Dolnym Śląsku,  Niemcy i  Austrię.
Obraz reżyseruje  Mateusz Kudła, współautor filmu z udziałem  Romana Polańskiego i  Ryszarda Horowitza pt. „Polański, Horowitz. Czarodzieje z Getta”, którego premiera planowana jest na 2019 rok.
Poprzednie filmy, nad którymi pracowali wspólnie  Łukasz Kazek i  Mateusz Kudła, zdobyły szereg nagród. „Ludzie z Klisz” (2017, prod. TVN) przyniosły im Złotego Delfina na Festiwalu Telewizyjnym w  Cannes oraz Złotą Plakietkę na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w  Chicago, a „Depozytariusz” (2014, prod. TVN) nagrodę za montaż na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w  Southampton.

Mecenat nad produkcją objęli Borys Wochna, DagMesko – naturalne owoce na Twoim stole, MovieGate – podziemia pod wrocławskim Placem Solnym, Sowia Grapa, Gmina Walim, Sztolnie Walimskie i Zamek Grodno. Producentem wykonawczym jest wytwórnia KRK FILM.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl