Strona głównaAktualnościApel mieszkańców Szklarskiej Poręby do ministra w sprawie dewastacji Huty Julia

Apel mieszkańców Szklarskiej Poręby do ministra w sprawie dewastacji Huty Julia

Mieszkańcy Szklarskiej Poręby wystosowali apel do ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego w sprawie dewastacji Huty Julia. Treść listu w rozwinięciu. 

.

.

Szanowny Panie Ministrze,

My, mieszkańcy Szklarskiej Poręby, wyrażamy sprzeciw wobec zgody właścicieli na stopniowe niszczenie nieczynnej od 2000 roku Huty Julia w Szklarskiej Porębie. Huta Julia była i jest niezwykle ważna dla nas i dla mieszkańców całego regionu. Jej świetność datuje się od 1842 r., a losy zakładu odzwierciedlają historyczne, polityczne, gospodarcze i społeczne zawirowania rozgrywające się na tych terenach. Znaczenie obiektu dla historii rozwoju przemysłu doceniono wpisując go do rejestru zabytków, mając również na względzie jego unikatowy charakter w skali całej Europy. Tym bardziej bolesne jest ignorowanie monitów o niszczeniu zabytku, kierowanych do właścicieli oraz do przedstawicieli organów odpowiedzialnych za ochronę wspólnego dziedzictwa.

Dla nas, mieszkańców Szklarskiej Poręby Huta Julia jest istotną częścią naszego miasta, nie tylko z uwagi na bogatą historię zakładu. Tradycje hutnicze i szklarskie, ściśle związane z określonymi normami i postawami rzemieślników, przekazywane z pokolenia na pokolenie wraz z akceptacją różnorodności: narodowej, światopoglądowej, religijnej (koniecznych z uwagi na polsko-niemiecko-czeskie sąsiedztwo), są integralną częścią naszego dziedzictwa. Z nimi się identyfikujemy, w odniesieniu do nich nasze dzieci kształtują swą tożsamość odwołując się do miejsca i jego historii, do ludzi tu mieszkających i ich tradycji. Huta i jej historia wciąż żyje w nazwach, dokumentach, zdjęciach a przede wszystkim w świadomości mieszkańców Szklarskiej Poręby.

My, lokalna społeczność, pielęgnujemy tę pamięć organizując związane z Hutą wydarzenia, jednakże przy tym stawiamy sobie pytanie: jak uczyć dzieci poszanowania kultury i tradycji, kiedy zza muru straszy widok obiektu w ruinie stanowiącego niegdyś powód do dumy?

Żywiąc szczerą nadzieję, że niszczejąca Huta nie stanie się symbolem upadku wartości, zwracamy się do Pana Ministra z apelem o wsparcie naszego głosu i o podjęcie działań zmierzających do ochrony naszego wspólnego dziedzictwa.

Mieszkańcy Szklarskiej Poręby, chcecie wyrazić swoje poparcie dla ochrony naszego wspólnego dziedzictwa – przyjdźcie do:

– Sekretariatu Przedszkola Nr 2
– Sekretariatu Urzędu Miejskiego
– Sekretariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
i podpiszcie listę!

Zapraszamy szczególnie na Festyn hutnictwa szkła przy Przedszkolu Nr 2 10.05.2014 o godzinie 14.00 - tu również podpiszecie listę!

julia

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl