Strona głównaAktualnościAkademickie kolarstwo górskie na najwyższym poziomie

Akademickie kolarstwo górskie na najwyższym poziomie

Już po raz czwarty Jelenia Góra gościła uczestników Akademickich Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim. Tradycyjnie zmagania kolarzy odbyły się w Parku Paulinum, przy mocno zmieniających się warunkach atmosferycznych.

Sobotnia rywalizacja w wyścigi indywidualnym na czas była niestety dużą loterią. Cześć z zawodników i zawodniczek pokonywała trasę przy słońcu inni zaś w strugach deszczu. Miało to swoje odzwierciedlenie w wynikach. Jednak faworyci nie zawiedli zajmując czołowe lokaty. Wśród kobiet triumfowała Aleksandra Podgórska (SWPS Wrocław), broniąc tym samym tytuł z 2015 roku. Srebro wywalczyła Karolina Cierluk (Politechnika Wrocławska), zaś brąz trafił w ręce Rity Malinkiewicz (PWSZ Oświęcim). Panowie walczyli z czasem przy gorszej aurze, szczególnie ci startujący pod koniec listy. Najszybciej rundę pokonał Jakub Zamroźniak (Podhalańska PWSZ w Nowym Targu), drugi czas wykręcił Krzysztof Łukasik (Politechnika Warszawska), trzeci rezultat osiągnął Marcin Kawalec (Uniwersytet Warszawski). Przy kolejnych – już piątych tego dnia opadach deszczu – odbył się wyścig dodatkowy czyli „Kross MTB Race”. Trudne warunki pogodowe skutecznie odwiodły od startu blisko połowę zapisanych osób.

Niedzielna rywalizacja była pokazem formy najlepszych zawodników – wszyscy ścigali się w tych samych, dość upalnych warunkach. Kobiety wystartowały punktualnie o godzinie 10:00, mając do pokonania 5 rund. Już na pierwszym okrążeniu na prowadzenie wysunęła się Aleksandra Podgórska, która sukcesywnie powiększała przewagę nad rywalkami. Nieprzerwania na drugiej pozycji jechała Rita Malinkiewicz. Walka o trzecią lokatę rozgrywała się między Karoliną Cierluk, Dagmarą Drabik i Martą Turoboś. Ostatecznie ta pierwsza zdobyła brązowy medal. Drugie złoto, a tym samym pewna wygrana dla Podgórskiej, srebro dla Malinkiewicz. Panowie rozpoczęli walkę o 12:30, mając w perspektywie przejechanie 7 okrążeń. Od samego początku czołówka jechała w kilkusekundowych odstępach. Ucieczki, chwilowe kryzysy, upadki – działo się jak w kalejdoskopie. Ostatecznie po pięknej walce po tytuł akademickiego mistrza Polski sięgnął Maciej Jeziorski (AWF Warszawa). Wicemistrzem, podobnie jak w wyścigu na czas został Krzysztof Łukasik. Drugi podczas tych mistrzostw brązowy medal powędrował do Marcina Kawalca, który kolejny rok z rzędu stanął na podium AMP. W klasyfikacji drużynowej kobiet triumfowała Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, wyprzedzając zaledwie o 1 punkt Akademię Wychowania Fizycznego z Katowic. Trzecie miejsce wywalczyły reprezentantki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Uniwersytet Warszawski, drugie miejsce dla Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zaś trzecie dla Politechniki Wrocławskiej.

Fot. Magdalena Wójcik

                                                                                                                 Fot. Magdalena Wójcik

Mimo kapryśnej pogody i trudnych warunków na trasie, rywalizacja przebiegła na najwyższym poziomie zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. Już niebawem nieobecni na AMPach będą mogli się o tym przekonać dzięki obszernej galerii zdjęć oraz relacji filmowej. Zapraszamy więc do śledzenia strony www.AMP-MTB.pl a także oficjalnego profilu FB www.facebook.com/AkademickieMistrzostwaPolskiMTB

Źródło: UM Jelenia Góra

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl