Strona głównaAktualności22 Rocznica otwarcia dla zwiedzających Sztolni Walimskich (WIDEO)

22 Rocznica otwarcia dla zwiedzających Sztolni Walimskich (WIDEO)

W dniu 23 stycznia 2017 r. upłynęły dokładnie 22 lata od momentu oficjalnego otwarcia Sztolni Walimskich dla zwiedzających.

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese”, czyli Olbrzym. Budowa nie została ukończona, a jej pozostałością pozostał szereg podziemnych kompleksów i nadziemnych budowli do dziś owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia, możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale, kosztem tysięcy istnień ludzkich, była dostępna tylko nielicznym śmiałkom. Prace zmierzające do udostępnienia turystom tego podziemnego kompleksu rozpoczęto w 1993 roku, a uroczyste otwarcie podziemnej trasy turystycznej pod ówczesną nazwą “Podziemne Fabryki Walimia” nastąpiło 23 styczniu 1995 roku.

Dziś zapraszamy do zwiedzenia Sztolni Walimskich w kompleksie RIESE, by na własne oczy ujrzeć pozostałości po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich.

Obiekt czynny jest codziennie:

W miesiącach od października do kwietnia:
od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 16:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 17:00.

W miesiącach od maja do września:
od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 17:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 18:00.

Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII.

Zwiedzanie podziemi odbywa się tylko z przewodnikiem i  trwa około 45 min. Więcej informacji  na www.sztolnie.pl lub pod nr tel.: 748457300.

Zapraszamy także do obejrzenia materiału  pt. Riese zaczęło się w Walimiu, wywiadu przeprowadzonego z panem Romualdem Owczarkiem, wieloletnim badaczem tajemnic Gór Sowich i wojennej historii Dolnego Śląska. W materiale tym pan Romuald opowiada o początkowych pracach budowlanych i górniczych prowadzonych  w czasie wojny w Górach Sowich. Relacjonuje także o początkach działalności spółki Wspólnoty Przemysłowej Śląsk, pracach prowadzonych przez firmy górnicze, a także przedstawia odnalezione dokumenty oraz plany.

Gmina Walim

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl