Strona głównaAktualności21. Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej

21. Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej

W sobotę (6.07), w kurorcie Lądek-Zdrój rozpoczyna się 21. Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej.

W tym roku, w programie festiwalu m.in. wieczorne spektakle taneczne w wykonaniu tancerzy z Polski, Gruzji, Japonii, Albanii, Białorusi, USA. Gośćmi festiwalu będą m.in. Wiesław Dudek (były solista baletu w Stuttgarcie), Sławomir Pietras (były dyrektor teatrów narodowych, mistrz mowy polskiej), Zbigniew Szymczyk (tancerz, choreograf, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy), Cezary Łasiczka (polski dziennikarz i prezenter radiowy).

6 lipca 2019 / SOBOTA

godz. 19.00, CK Kalina****, ul. Parkowa 25, Lądek-Zdrój

Wernisaż wystawy fotograficznej „Lądek-Miasto Tancerzy”

Autorzy: Radosław Pietraga, Krzysztof Szczepański

Spektakl „We Are”- Caro Dance Theatre (fot. Maciej Rukasz)

7 lipca 2019 / NIEDZIELA

godz. 21.00, Dziedziniec Zamku na Skale, Trzebieszowice 51

Gala Inauguracyjna „CIAŁO-PRZESTRZEŃ”

Produkcja: Fundacja f.o.r.t.e.

Ruch czy dźwięk? Co było pierwsze? Kiedy zaczyna się taniec? Jak nasze ciało reaguje na dźwięk? Czy nosimy w sobie „gen tańca” czy piękno powstaje w wyniku wielu lat ćwiczeń? Spektakl CIAŁO-PRZESTRZEŃ pokazuje, że taniec jest jedną z najbardziej uniwersalnych sztuk. Ani wiek, ani narodowość, ani cechy ciała nie zdołają zatrzymać w nas głodu rytmicznego poruszania się w przestrzeni.

Na GalĘ Inauguracyjną złożą się z trzy elementy:
– Wariacje na temat ruchu i muzyki – Justyna Rekść-Raubo i Zbigniew Szymczyk
– Etiudy taneczne –  Katarzyna Błoch i Marek Zaborowski
– Spektakl „We Are 2”– Caro Dance Theatre

———

UWAGA !!! Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, pl. Staromłyński 5, tel. 74 814 65 62
Organizator zapewnia bezpłatny transport.

8 lipca 2019 / PONIEDZIAŁEK

godz. 16.00, Jaskinia Radochowska, Radochów

„Między nami jaskiniowcami” Cezary Łasiczka przesłuchuje Zbigniewa Szymczyka – dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy

———

UWAGA !!! Obowiązuje wygodny, ciepły strój i obuwie sportowe. Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, pl. Staromłyński 5, tel. 74 814 65 62.

CEZARY ŁASICZKA jest dziennikarzem Radia TOK FM. Laureat nagrody „Popularyzator Nauki” (2010), organizowanej przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rok później, od Polskiej Izby Książki otrzymał nagrodę „PIK-owy Laur” za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych. W listopadzie 2013 roku znalazł się pośród finalistów Konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W roku 2015 otrzymał wyróżnienie specjalne Prezesa Izby Architektów RP za cykl audycji radiowych poruszających temat roli architekta w kreowaniu przestrzeni. Laureat Nagrody Burmistrza Lądka-Zdroju „Ambasador Lądka-Zdroju”.

ZBIGNIEW SZYMCZYK – tancerz, choreograf, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jest reżyserem wielu spektakli realizowanych we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, takich jak Poławiacze papieru (2011), Dom Bernardy Alba(2011), Szatnia (2012), Szkoła błaznów (2014) i spektakli plenerowych, realizowanych przez Teatr Kalong. Jest także autorem choreografii lub ruchu scenicznego w spektaklach teatrów dramatycznych w całej Polsce, m.in. Antygona Sofoklesa w reż. Leszka Mądzika (Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, 2012), Pan Tadeusz A. Mickiewicza (2012), Ożenek M. Gogola (2011) i Na arce o ósmej U. Huba (2009) w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Letnisko F. Apke (Teatr Powszechny w Łodzi, 2011), Opera za trzy grosze B. Brechta (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, 2011), w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie zrealizował Iwonę, księżniczkę Burgunda (2011), Tartuffe albo SzalbierMoliera i Biały dmuchawiec M. Pakuły (2010) oraz licznych przedstawień we wrocławskim Teatrze Polskim, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu czy Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu.

Spektakl „Wyklęci” – Paczka Centrum Artystyczne

godz. 21.30, Scena główna – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

SCENA DEBIUTÓW:

Spektakl „WYKLĘCI”
Centrum Artystyczne Paczka (POLSKA)

Organizatorzy MFT postanowili wzbogacić formułę wydarzenia o nowy, istotny element: Scenę Debiutów. Jeden z wieczornych spektakli festiwalowych poświęcony będzie pokazom debiutujących w ostatnim roku przedsięwzięć teatru tańca, ruchu, plastyki ciała. W tym roku Scena Debiutów zaprezentuje spektakl „Wyklęci” Centrum Artystycznego Paczka, założonego przez tancerkę i choreografkę Agnieszkę Cygan w 2017 r. w Łodzi.

Paczka Centrum Artystyczne, to działająca w Łodzi niezależna szkoła artystyczna. Adepci tańca, śpiewu, aktorstwa i sztuk plastycznych pod okiem uznanych pedagogów szlifują tutaj swoje talenty, rozwijają pasje i realizują ambicje. Jednym z istotnych elementów procesu edukacji są kolejne widowiska sceniczne przygotowywane w „Paczce” i do nich także należy spektakl „Wyklęci”. Powiada się, iż wszystko już zostało powiedziane, nam nic poza powtórzeniem już nie zostaje, a jednak to tylko półprawda, można bowiem znaną dobrze historię opowiadać na tysiące sposobów, co uczynił choćby Raymond Queneau w „Ćwiczeniach stylistycznych”.

„Wyklęci” to opowieść znana w kanonie sztuk od tysięcy lat. William Szekspir adoptując tragedię, umieścił ją w Weronie, pośród Montekich i Kapuletów, Agnieszka Cygan swoich „Wyklętych” umieściła w plemiennej Afryce ludów Waytee i Halucci. Znakomita choreografia, prezentowana w barwnej, pełnej pomysłowych rozwiązań scenografii i energetyczna muzyka, to najważniejsze atuty „Wyklętych”. Czy potrzeba czegoś więcej do emocjonującej podróży przez sawanny Czarnego Lądu?

9 lipca 2019 / WTOREK

godz. 13.30, Basen w Zdroju „Wojciech”, pl. Mariański 13, Lądek-Zdrój

„Historia podwodna” Cezary Łasiczka sonduje Sławomira Pietrasa

———

UWAGA !!! Obowiązuje strój kąpielowy, czepek i klapki. Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, pl. Staromłyński 5, tel. 74 814 65 62

SŁAWOMIR PIETRAS – z wykształcenia prawnik, z zawodu dyrektor polskich teatrów operowych. Przez 40 lat kierował kolejno teatrami operowymi Wrocławia, Łodzi, Warszawy i Poznania. Wykreował wiele wybitnych i rzadko prezentowanych produkcji repertuaru klasycznego (FidelioNormaMefistofelesMakbetErnaniŻydówkaWalkiriaParsifal, autora „Die Kluge”) oraz dzieła kompozytorów współczesnych (Penderecki, Landowski, Britten, Szostakiewicz, Orff, Theodorakis i inni). Zrealizowano pod jego dyrekcją blisko 300 premier operowych i baletowych. Inicjator, współtwórca przeglądów i festiwali baletowych (Łódzkie Spotkania Baletowe, Lądeckie Lato Baletowe) oraz dyrektor Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie, Ave Maria w Czeladzi i Hoffmannowskiego w Poznaniu. Zasłużony Działacz Kultury, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Kawalerskim i Oficerskim Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski. Od roku 2006 Honorowy Obywatel Lądka-Zdroju oraz laureat Nagrody Burmistrza Lądka-Zdroju „Ambasador Lądka-Zdroju”.

godz. 16.00, Scena główna- Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„Śladami Tańca”- Historia baletu – co to jest tutu?
Prelekcja o tańcu dla dzieci – Wrocławska Akademia Baletu

Realizatorem Spotkań jest Wrocławska Akademia Tańca, której założycielami są Paula i Anatol Ivanov. Celem wykładów jest kształtowanie wrażliwości dzieci na piękno oraz zdolności odczuwania i rozumienia wartości estetycznych. Zakres tematyczny obejmuje przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy z zakresu historii tańca, funkcjonowaniu ciała jako narzędzia pracy tancerza, zakulisowej pracy nad spektaklem oraz interpretacji kroków oraz baletowej pantomimy. Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej poprzez naukę pokazywania i naśladowania stanów emocjonalnych i zadanych pojęć – gestów scenicznych. Wykłady nastawione są na rozwój artystycznej kreatywności, samodzielności, inicjatywy i wyobraźni dzieci.
Prelekcjom dla dzieci towarzyszyć będą artyści baletu: Paula Dzwonik, Sheryl Belliard, Daniel Agudo Gallardo, Eloy Moreno oraz uczniowie Wrocławskiej Akademii Baletu Lena i Maksym Kuryś.

HISTORIA BALETU – CO TO JEST TUTU?

Podczas pierwszego wykładu dzieci poznają historię tańca w pigułce. Zaczniemy od tańca historycznego a zakończymy tańcem współczesnym. Opowiemy o cechach charakterystycznych poszczególnych tańców, o krokach, muzyce oraz o kostiumie i jego rozwoju. Dzieci poznają czym jest trykot a czym paczka klasyczna. Wykładowi towarzyszyć będą pokazy tańca przygotowane przez profesjonalnych tancerzy.

godz. 21.30, Scena główna – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„CZTERY SCENY” – projekt taneczny Olgi Rabetskaya (BIAŁORUŚ)

W „Czterech scenach” Olga Rabetskaya ukazuje rok życia głównego bohatera, rok wyjątkowy, rok jego przemiany, transformacji, którą wywołują kolejne, zaskakujące wydarzenia, wewnętrzne konflikty, poszukiwanie rozwiązań. Rok ten autorka dzieli na cztery – sceny – części, cztery kwarty egzystencjalnej podróży bohatera, zmuszanego przez zewnętrzne „siły” do podejmowania nagłych decyzji, które wywołują nieznane mu dotąd emocje. Podział ten jest jednak miękki, nieostry, symboliczny, bo przecież życie stanowi ciągłość i w swych ramach nie ma początku ani końca – to bezustanne pulsowanie, falowanie wydarzeń i stanów na horyzoncie naszej świadomości.

OLGA RABETSKAYA – białoruska tancerka i choreografka „Skvo’s Dance Company” (Mińsk). Tancerka i choreograf w zespole tańca współczesnego Państwowego Teatru Młodzieży Białorusi. Laureatka Międzynarodowego Festiwalu Choreografii Współczesnej – IFMC (Vitebsk), JulaFestival (Monachium), New Baltic Dance (Wilno), TEART (Mińsk), Plastforma (Mińsk), Martcontakt (Mohylew), Belaia Veza (Brześć). Artystka pracująca w rezydencji dla młodych choreografów w Moskwie.

„Cztery sceny” – projekt taneczny Olgi Rabetskaya

godz. 22.15, Scena główna – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„LADY MAKBET” (POLSKA)

Kooprodukcja QART Polskiej Fundacji Sztuki i Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej – pokaz premierowy.

Adaptacja, reżyseria, choreografia i scenografia – Artur Żymełka. Spektakl oparty na dramacie „Makbet” Szekspira. Ukazuje problematykę żądzy władzy oraz upadku moralności przez pryzmat żony Makbeta. Symboliczny język tańca oraz wieloznaczność rekwizytu – TRONU, nadają historii sugestywny wyraz oraz uniwersalny przekaz. Tańczą soliści Teatru Wielkiego w Łodzi.

W spektaklu zatańczą: Aleksandra Gryś, Joshua Legge, Martyna Szablewska, Karolina Urbaniak, Anna Major.

10 lipca 2019 / ŚRODA

godz. 16.00, Scena główna – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„Śladami Tańca”- Zanim wyjdziemy na scenę… nauka baletu
Prelekcja o tańcu dla dzieci – Wrocławska Akademia Baletu

ZANIM WYJDZIEMY NA SCENĘ… NAUKA BALETU

Wykład uświadomi dzieci na czym polega nauka tańca klasycznego. Zaczniemy od historii, opowiemy o Królewskiej Akademii Tańca. Dzieci będą wiedziały, że taniec klasyczny to ciężka praca i nauka przez długie lata. Wspólnie nauczymy się podstawowych pozycji rąk i nóg oraz spróbujemy zapamiętać niektóre terminy baletowe. Podczas wykładu tancerze pokażą krótką lekcję oraz rozgrzewkę baletową.

godz. 19.00, Hotel Mir-Jan, ul. Kościuszki 78, Lądek-Zdrój

KINO TAŃCA – Projekcja filmu „Pina”
z prelekcją Jacka Przybyłowicza

Organizator zapewnia transport do Hotelu Mir-Jan – odjazd autobusu z ul. Orlej 4 (Dom Weterana) o godz. 18.40.

JACEK PRZYBYŁOWICZ to jeden z najwybitniejszych polskich tancerzy i choreografów. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku pedagogika baletu. W latach 1987-1991 tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie. Tańczył w Niemczech i w Izraelu. Przez wiele lat był związany z zespołem tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company. Tańczył w Batscheva Dance Company w spektaklu „Kyr”. Odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, przewodniczący rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca.

godz. 21.30, Scena główna – Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Wieczór Tanecznych Zderzeń
GALA BALETOWA (POLSKA, GRUZJA, USA)
Opracowanie choreograficzne i realizacja: Eduard Bablidze

Widowisko stworzone specjalnie na 21 edycję Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju.

Opracowanie choreograficzne i realizacja: Eduard Bablidze, Prowadzenie: Sławomir Pietras
Podczas Gali wystąpią:

  • Pierwsi Soliści Państwowego Teatru Opery i Baletu w Tbilisi (Gruzja): Ekaterine Surmava i Philip Fedulov
  • Pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego Maksim Woitiul i solistka Polskiego Baletu Narodowego Ana Kipshidze
  • Soliści baletu Teatr Wielki w Poznaniu: Stella Walasik i Arkadiusz Gumny
  • Zespół Tańca Gruzińskiego „Daisi”: Giorgi Gurchiani i Ilia Jincharadze
  • Maya Orchin Dance Company(USA),
  • uczniowie i absolwenci Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie: Aleksandra Dudzik, Elene Bablidze, Michalina Galińska, Paweł Dobrzyński.

11 lipca 2019 / CZWARTEK

godz. 16.00, Scena główna – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„Śladami Tańca”- Jak opowiedzieć historię tańcem?
Prelekcja o tańcu dla dzieci – Wrocławska Akademia Baletu

JAK OPOWIEDZIEĆ HISTORIĘ TAŃCEM?

Podczas ostatniego wykładu dzieci będą miały okazję poznać bliżej niezwykły świat baletu klasycznego. Kulisy teatru, przygotowanie artystów do wyjścia na scenę to tylko niektóre z elementów, o których mowa będzie podczas wykładu. W planie oglądanie fragmentów baletowych wariacji i duetów wraz z ich omówieniem. Analiza krótkiej mise en sceneprzygotuje dzieci do wnikliwego patrzenia na spektakl i nauczy odczytywać specyficzną sceniczną mowę ciała.

godz. 19.00, Arboretum, ul. Moniuszki, Lądek-Zdrój

Wieczór autorski Sławomira Pietrasa „Sergiusz Diagilew – prawda i legenda”

SERGIUSZ DIAGILEW – miejsce w historii zapewnił sobie jako niezwykły impresario i menedżer – pierwszy o tak wielkich dokonaniach w dziejach sztuki. Odkrył przed światem zachodnim kulturę rosyjską – muzykę, operę, balet.

Fot.  Radosław Pietraga, „Młody duch tańca” – widowisko w reżyserii Wiesława Dudka

godz. 21.00, Scena główna – Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Widowisko „MŁODY DUCH TAŃCA” – II cześć międzynarodowego projektu baletowego w reżyserii Wiesława Dudka (POLSKA, JAPONIA)

„Młody duch tańca” to projekt polsko-japoński, który miał swoją prapremierę we wrześniu 2017 roku
w Teatrze Wielkim w Łodzi. Spektakl odniósł ogromny sukces w kraju, został też zauważony na arenie międzynarodowej. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w dziedzinie baletu. Celem projektu jest budowanie mostów między Polską i Japonią, szczególnie w środowisku tańca i baletu.

Pomysłodawcą i reżyserem „Młodego ducha tańca” jest Wiesław Dudek, wybitny polski tancerz i pedagog, którego wspiera Shoko Nakamura, ikona japońskiego baletu, pierwsza solistka K-ballet company (Kumakawa Ballet Company).
Tegoroczna edycja „Młodego ducha tańca” jest poświęcona setnej rocznicy nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.  11 lipca 2019 roku spektakl zostanie zaprezentowany publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Tańca im. O. Sawickiej w Lądku-Zdroju, natomiast na przełomie lipca i sierpnia „Młody duch tańca” pojawi się w Osace, Kioto i Tokio.

12 lipca 2019  / PIĄTEK

godz. 19.00, Hotel Mir-Jan, ul. Kościuszki 78, Lądek-Zdrój

KINO TAŃCA – projekcja filmu „Mr. Gaga”
z prelekcją Jacka Przybyłowicza

Organizator zapewnia transport do Hotelu Mir-Jan – odjazd autobusu z ul. Orlej 4 (Dom Weterana) o godz. 18.40.

godz. 21.30, Scena główna – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Spektakl „I ALWAYS HAVE A HANDKERCHIEF IN MY POCKET” (Zawsze mam chusteczkę w kieszeni)
Albanian Dance Theater Company (ALBANIA)

reżyseria i choreografia: Gjergj Prevazi
muzyka: Endri Sina
video art: Ilir Kaso
tancerze: Rosella Pellicciotti, Fjorald Doci, Elton Cefa, Semela Skenderasi, Paola Hoxha

Taniec i chusteczka należą do siebie! W tradycyjnym tańcu albańskich chusteczka wiruje nad głową tancerza, chusteczka w butonierce marynarki tworzy dystynkcję, chusteczkę kładzie się na twarzy zmarłego członka rodziny, chusteczka pomaga w miłosnych zalotach, chusteczka świadczy o naszej czystości i schludności. Gjergj Prevazi, inspirowany twórczością Herthy Müller, wykorzystuje motyw chusteczki w spektaklu „I Always Have A Handkerchief In My Pocket” („Zawsze mam w kieszeni chusteczkę”). Jak chusteczkę postrzega młode pokolenie w swych wspomnieniach? Jedwab i papier, muzyka tradycyjna i elektroniczna, taniec ludowy i współczesny – pary te budzą się w pytaniach jakie młodzi ludzie zadają sobie i światu, poszukując własnej tożsamości.

13 lipca 2019 / SOBOTA

Scena główna – Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

godz. 16.00 – Koncert „Dzieci Dzieciom” – podsumowanie warsztatów dziecięcych i młodzieżowych.

godz. 20.00  – „Lądek, miastem tancerzy”

To czterogodzinny koncert prezentujący efekty warsztatów tanecznych. Wielkie święto tańca w Lądku-Zdroju. Na scenie wystąpi ok. 500 artystów

źródło:  www.festiwaltanca.ladek.pl

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl